Οι 10 όμιλοι του πρωταθλήματος Δ' Εθνικής 2006-2007 έχουν από 15 μέχρι 17 ομάδες και κάθε όμιλος έχει ομάδες από 3 μέχρι 7 ΕΠΣ.  Η πρωταθλήτρια ομάδα κάθε ομίλου ανεβαίνει στη Γ' Εθνική.  Από κάθε όμιλο υποβιβάζονται στα τοπικά πρωταθλήματα από 4 μέχρι 6 ομάδες.

1ος όμιλος  16 ομάδες  6 ΕΠΣ   Δράμα 3, 'Εβρος 2,  Θράκη 1, Καβάλα 2, Ξάνθη 2,  Σέρρες 6
(υποβιβάζονται οι τελευταίες 6 ομάδες)

2ος όμιλος  15 ομάδες  4 ΕΠΣ    Μακεδονία 6, Χαλκιδική 3, Κιλκίς 1, Πέλλα 5
(υποβιβάζονται οι τελευταίες 6 ομάδες)

3ος όμιλος  17 ομάδες   6 ΕΠΣ   Γρεβενά 1, Ημαθία 4, Καστοριά 2, Κοζάνη 7,  Πιερία 2, Φλώρινα 1
(υποβιβάζονται οι τελευταίες 5 ομάδες)

4ος όμιλος  17 ομάδες   7 ΕΠΣ   Ευρυτανία 1, Καρδίτσα 3, Λάρισα 6, Θεσσαλία 3, Τρίκαλα 2, Φθιώτιδα 1, Φωκίδα 1
(υποβιβάζονται οι τελευταίες 6 ομάδες)

5ος όμιλος  15 ομάδες   6 ΕΠΣ   Αιτωλοακαρνανία 2, Άρτα 1, Ήπειρος 4, Θεσπρωτία 1, Κέρκυρα 2, Πρέβεζα 5
(υποβιβάζονται οι τελευταίες 6 ομάδες)

6ος όμιλος  15 ομάδες   6 ΕΠΣ  Αχαϊα 4, Ζάκυνθος 1, Ηλεία 3, Κεφαλονιά-Ιθάκη 1, Λακωνία 1, Μεσσηνία 5
(υποβιβάζονται οι τελευταίες 6 ομάδες)

7ος όμιλος   16 ομάδες   6 ΕΠΣ  Αργολίδα 2, Αρκαδία 3, Βοιωτία 2, Δυτική Αττική 4, Εύβοια 1, Κόρινθος 4
(υποβιβάζονται οι τελευταίες 7 ομάδες)

8ος όμιλος   15 ομάδες   4 ΕΠΣ  Αθήνα 10, Κυκλάδες 2, Λέσβος 1, Χίος 2
(υποβιβάζονται οι τελευταίες 4 ομάδες)

9ος όμιλος   15 ομάδες   3 ΕΠΣ  Πειραιάs 8, Ανατολική Αττική 5,  Δωδεκάνησα 2
(υποβιβάζονται οι τελευταίες 5 ομάδες)

10ος όμιλος  15 ομάδες   4 ΕΠΣ  Ηράκλειο 5, Λασίθι 2, Ρέθυμνο 4,  Χανιά 4
(υποβιβάζονται οι τελευταίες 6 ομάδες)


Οι ομάδες κάθε ομίλου

1ος όμιλος 17 ομάδες από 5 ΕΠΣ

ΕΠΣ  Δράμας (3 ομάδες)

ΔΡΑ 01 Ανακάλυψη Αμπελοκήπων Δράμας
ΔΡΑ 02 Μέγας Αλέξανδρος Αγίου Αθανασίου (ανέβηκε από το τοπικό)
ΔΡΑ 03 Προσοτσάνη

ΕΠΣ Έβρου (2 ομάδες)

ΕΒΡ 01 'Εβρος Σουφλίου (ανέβηκε από το τοπικό)
ΕΒΡ 01 Εθνικός Αλεξανδρούπολης

ΕΠΣ Θράκης [νομός Ροδόπης] (1 ομάδα)

ΡΔΠ 01 Αστέρας Αιγείρου (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Καβάλας (2 ομάδες)

ΚΑΒ 01 Κεραυνός Κρηνίδων (ανέβηκε από το τοπικό)
ΚΑΒ 02 Νέστος Χρυσούπολης

ΕΠΣ Ξάνθης (2 ομάδες)

ΞΑΝ 01 Δόξα Ξάνθης
ΞΑΝ 02 Ορφέας Ξάνθης (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Σερρών (6 ομάδες)

ΣΕΡ 01 Απόλλων Παραλιμνίου
ΣΕΡ 02 Ασπίδα Δραβήσκου (ανέβηκε από το τοπικό)
ΣΕΡ 03 Βισαλτιακός Νιγρίτας
ΣΕΡ 04 Εθνικός Σιδηροκάστρου
ΣΕΡ 05 Μέγας Αλέξανδρος Ηράκλειας
ΣΕΡ 06 Οδυσσέας Αναγέννησης


2ος όμιλος 15 ομάδες από 4 ΕΠΣ

ΕΠΣ Μακεδονίας [νομός Θεσσαλονίκης] (6 ομάδες)

ΘΕΣ 01 Αναγέννηση Επανωμής
ΘΕΣ 02 ΠΑΟ Διοικητηρίου (ανέβηκε από το τοπικό)
ΘΕΣ 03 Γ.Σ. Ηλιούπολης (ανέβηκε από το τοπικό)
ΘΕΣ 04 ΠΑΟ Κουφαλίων 
ΘΕΣ 05 Μακεδονικός Νεάπολης
ΘΕΣ 06 Ομόνοια Σίνδου

ΕΠΣ Χαλκιδικής (3 ομάδες)

ΧΔΚ 01 Νέα Τριγλία
ΧΔΚ 02 Νίκη Πολύγυρου
ΧΔΚ 03 Τορωναίος Αφύτου (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Κιλκίς (1 ομάδα)

ΚΙΛ 01 Κιλκισιακός (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Πέλλας (5 ομάδες)

ΠΕΛ 01 Αετός Σκύδρας
ΠΕΛ 02 Αλμωπός Αριδαίας
ΠΕΛ 03 Αναγέννηση Γιαννιτσών
ΠΕΛ 04 Απόλλων Κρύας Βρύσης
ΠΕΛ 05 Εδεσσαϊκός (ανέβηκε από το τοπικό)


3ος όμιλος 17 ομάδες από 6 ΕΠΣ

ΕΠΣ Γρεβενών  (1 ομάδα)

ΓΡΒ 01 ΦΑΣΟ Πυρσός Γρεβενών (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Ημαθείας (4 ομάδες)

ΗΜΘ 01 Αλεξάνδρεια
ΗΜΘ 02 Αχιλλέας Νεοκάστρου
ΗΜΘ 03 Ένωση Αποστόλου Παύλου
ΗΜΘ 04 ΑΣ Εθνικός Κλειδιού (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Καστοριάς (2 ομάδες)

ΚΣΤ 01 Αστραπή Μεσοποταμιάς
ΚΣΤ 02 Φλάτσατα Οινόης (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Κοζάνης (7 ομάδες)

ΚΟΖ 01 Γαλατινή
ΚΟΖ 02 Δημήτρης Υψηλάντης
ΚΟΖ 03 ΑΕ Κοζάνης
ΚΟΖ 04 ΦΣ Κοζάνης (υποβιβάστηκε απο τη Γ' Εθνική)
ΚΟΖ 05 Πτολεμαϊδα (υποβιβάστηκε απο τη Γ' Εθνική)
ΚΟΖ 06 ΑΕ Σιάτιστα (ανέβηκε από το τοπικό)
ΚΟΖ 07 Τιτάν Σερβίων

ΕΠΣ Πιεριας (2 ομάδες)

ΠΙΕ 01 Απόλλων Λιτόχωρου (ανέβηκε από το τοπικό)
ΠΙΕ 02 Πύδνα Κίτρους

ΕΠΣ Φλώρινας  (1 ομάδα)

ΦΛΩ 01 ΠΑΣ Φλώρινας (ανέβηκε από το τοπικό)


4ος όμιλος  17 ομάδες από 6 ΕΠΣ

ΕΠΣ Ευρυτανίας (1 ομάδα)

ΕΤΝ 01 ΑΠΟΚ Βελούχι (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ  Καρδίτσας (3 ομάδες)

ΚΡΔ 01 ΑΟ Καρδίτσας
ΚΡΔ 02 Ηρακλής Σοφάδων (ανέβηκε απο το τοπικό)
ΚΡΔ 03 Ταυρωπός Καρδίτσας

ΕΠΣ Λάρισας (6 ομάδες)

ΛΑΡ 01 Απόλλων Λάρισας
ΛΑΡ 02 Αχιλλέας Φαρσάλων
ΛΑΡ 03 Ηρακλής Χάλκης
ΛΑΡ 04 Κίσαβος Συκουρίου
ΛΑΡ 05 ΑΕ Δήμου Νίκαιας (ανέβηκε από το τοπικό)
ΛΑΡ 06 Φιλοκτήτης Μελιβοίας

ΕΠΣ Θεσσαλίας [νομός Βόλου]  (3 ομάδες)

ΒΟΛ 01 Αστέρας Ριζομύλου (ανέβηκε από το τοπικό)
ΒΟΛ 02 Εθνικός Ολυμπιακός Βόλου
ΒΟΛ 03 Ρήγας Φερραίος

ΕΠΣ Τρικάλων (2 ομάδες)

ΤΡΙ 01 Παραληθαίοι (ανέβηκε από το τοπικό)
ΤΡΙ 02 Φαρκαδόνα

ΕΠΣ Φθιώτιδας (1 ομάδα)

ΦΘΙ 01 Άρης Αγίου Κωνσταντίνου (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Φωκίδας (1 ομάδα)

ΦΩΚ 01 Φωκικός (ανέβηκε από το τοπικό)


5ος όμιλος 15 ομάδες από 6 ΕΠΣ

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας (2 ομάδες)

ΑΙΤ 01 ΑΟ Ατρόμητος Αντιρρίου (ανέβηκε από το τοπικό)
ΑΙΤ 02 ΑΕ Μεσολλογίου

ΕΠΣ 'Αρτας (1 ομάδα)

ΑΡΤ 01 Αραχθός Πολυκαλάμου (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Ηπείρου [νομός Ιωαννίνων]  (4 ομάδες)

ΓΙΑ 01 Ανατολή Ιωαννίνων
ΓΙΑ 02 Δόξα Κρανούλας
ΓΙΑ 03 Θύελλα Κατσικά (ανέβηκε απο το τοπικό)
ΓΙΑ 04 Σταυραετός Συρράκου

ΕΠΣ Θεσπρωτίας (1 ομάδα)

ΘΠΡ 02 Άρης Φιλιατών (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Κέρκυρας (2 ομάδες)

ΚΡΚ 01 ΟΦΑΜ Αγίου Ματθαίου (ανέβηκε από το τοπικό)
ΚΡΚ 02 Κρόνος Αργυράδων

ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας (5 ομάδες)

ΠΒΖ 01 Απόλλων Πάργας
ΠΒΖ 02 Αχέροντας Καναλακίου (ανέβηκε από το τοπικό)
ΠΒΖ 03 Εθνικός Φιλιππιάδας
ΠΒΖ 04 Πρέβεζα
ΠΒΖ 05 Τηλυκράτης Λευκάδας


6ος όμιλος 15 ομάδες από 6 ΕΠΣ

ΕΠΣ Αχαϊας (4 ομάδες)

ΑΧΑ 01 Ατρόμητος Λάπα (ανέβηκε από το τοπικό)
ΑΧΑ 02 Αχαϊκή (υποβιβάστηκε απο τη Γ' Εθνική)
ΑΧΑ 03 Παναιγιάλειος
ΑΧΑ 04 Ζαβλάνι

ΕΠΣ Ζακύνθου (1 ομάδα)

ΖΑΚ 01 ΖΑΓΟ Πειρατής Λαγανά (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Ηλείας (3 ομάδες)

ΗΛΑ 01 Αίας Γαστούνης
ΗΛΑ 02 Δάφνη Ανδραβίδας (ανέβηκε από το τοπικό)
ΗΛΑ 03 Ηλειακός Λεχαινών

ΕΠΣ Κεφαλονιάς-Ιθάκης (1 ομάδα)

ΚΦΙ 01 Ανώγη (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Λακωνίας (1 ομάδα)

ΛΑΚ 01 Μολαϊκός Μολάων (ανέβηκε από το τοπικό αντι για το Λεωνίδα Λυκόβρυσης)

ΕΠΣ Μεσσηνίας (5 ομάδες)

ΜΕΣ 01 Απόλλων Πεταλιδίου
ΜΕΣ 02 Αστέρας Αρφαρών
ΜΕΣ 03 Εράνη Φιλιατρών (ανέβηκε από το τοπικό)
ΜΕΣ 04 Μιλτιάδης
ΜΕΣ 05 Πάμισος Μεσσήνης


7ος όμιλος 16 ομάδες από 6 ΕΠΣ

ΕΠΣ Αργολίδας (2 ομάδες)

ΑΓΔ 01 ΑΕ Κρανιδίου Ερμιονίδας (ανέβηκε από το τοπικό)
ΑΓΔ 02 Παναργειακός

ΕΠΣ Αρκαδίας (3 ομάδες)

ΑΡΚ 01 Δόξα Μεγαλόπολης (ανέβηκε από το τοπικό)
ΑΡΚ 02 Λεωνίδιο
ΑΡΚ 03 Πανθυρεατικός

ΕΠΣ Βοιωτίας (2 ομάδες)

ΒΩΤ 01 Αναγέννηση Ορχομενού (ανέβηκε από το τοπικό)
ΒΩΤ 02 Επαμεινώνδας Λευκτρών

ΕΠΣ  Δυτικής Αττικής (4 ομάδες)

ΔΥΤ 01 Ακράτητος (υποβιβάστηκε από την Α΄ Εθνική - δε δήλωσε συμμετοχή στη Β΄Εθνική)
ΔΥΤ 02 ΑΟ Ένωση Πανασπροπυργιακού Δόξας
ΔΥΤ 03 Νέα Πέραμος (ανέβηκε από το τοπικό)
ΔΥΤ 04 Πανελευσινιακός

ΕΠΣ Εύβοιας (1 ομάδα)

ΕΥΒ 01 ΑΟ Νέας Αρτάκης (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Κορινθίας (4 ομάδες)

ΚΡΘ 01 Ελλάδα Βέλου
ΚΡΘ 02 ΠΑΣ Κόρινθος
ΚΡΘ 03 Ολυμπιακός Λουτρακίου
ΚΡΘ 04 Πέλοπας Κιάτου (ανέβηκε από το τοπικό)


8ος όμιλος 15 ομάδες από 3 ΕΠΣ

ΕΠΣ Αθήνας  (10 ομάδες)

ΑΘΗ 01 Αγία Παρασκευή
ΑΘΗ 02 'Αγιοι Ανάργυροι (ανέβηκε από το τοπικό)
ΑΘΗ 03 Αθηναϊδα
ΑΘΗ 04 Αθηναϊκός
ΑΘΗ 05 Άγιαξ Ταύρου (ανέβηκε από το τοπικό)
ΑΘΗ 06 Νέα Ιωνία
ΑΘΗ 07 ΠΑΟ Ρουφ
ΑΘΗ 08 Σούρμενα
ΑΘΗ 09 Τερψιθέα
ΑΘΗ 10 Φωστήρας

ΕΠΣ Κυκλαδων (2 ομάδες)

ΚΛΔ 01 Μύκονος (ανέβηκε από το τοπικό)
ΚΛΔ 02 Πανναξιακός

ΕΠΣ Λέσβου (1 ομάδα)

ΛΕΣ 02 Αιγέας Πλωμαρίου (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Χίου (2 ομάδες)

ΧΙΟ 01 ΑΕΚ Χίου Βροντάδου (από συγχώνευση ΑΠΟ Χίου και Βροντάδου)
ΧΙΟ 02 Κανάρης Νενήτων(ανέβηκε από το τοπικό)


9ος όμιλος 15 ομάδες από 2 ΕΠΣ

ΕΠΣ Πειραιά (8 ομάδες)

ΠΡΣ 01 Αίας Σαλαμίνας
ΠΡΣ 02 Ατρόμητος Πειραιά
ΠΡΣ 03 Ερμής Κορυδαλλού
ΠΡΣ 04 Ηρακλής Νίκαιας (ανέβηκε από το τοπικό)
ΠΡΣ 05 Κερατσίνι (υποβιβάστηκε από τη Γ΄ Εθνική)
ΠΡΣ 06 Μοσχάτο
ΠΡΣ 07 Α.Ε. Περάματος (ανέβηκε από το τοπικό)
ΠΡΣ 08 Σαρωνικός Αίγινας

ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής (5 ομάδες)

ΑΝΑ 01 Αχιλλέας Κάτω Αχαρνών
ΑΝΑ 02 Γλυκά Νερά
ΑΝΑ 03 Κεραυνός Κερατέας
ΑΝΑ 04 Μαρκό 
ΑΝΑ 05 Πρωτέας Π. Φωκαίας (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Δωδεκανήσου (2 ομάδες)

ΔΩΔ 01 Ιαλυσός Ρόδου
ΔΩΔ 02 Κλεάνθης Παραδείσου (ανέβηκε από το τοπικό)


10ος όμιλος 15 ομάδες από 4 ΕΠΣ

ΕΠΣ Ηρακλείου (5 ομάδες)

ΗΡΑ 01 Ηρόδοτος
ΗΡΑ 02 ΠΑΟ Κρουσσώνας (ανέβηκε από το τοπικό)
ΗΡΑ 03 ΠΑΝΟ Μαλλίων
ΗΡΑ 04 ΑΟ Τυμπακίου
ΗΡΑ 05 ΑΕ Χερσονήσου

ΕΠΣ Λασιθίου (2 ομάδες)

ΛΑΣ 01 ΑΟ Σταυροχωρίου-Κουτσουρά (αντικατέστησε τον Κορφό Ελούντας)
ΛΑΣ 02 Κριτσά (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Ρεθύμνου (4 ομάδες)

ΡΕΘ 01 Αστέρας Περάματος
ΡΕΘ 02 Νέος Αστέρας Ρεθύμνου
ΡΕΘ 03 ΑΟ Επισκοπής
ΡΕΘ 04 ΑΕ Ατσιποπούλου-Πρινέ (ανέβηκε από το τοπικό)

ΕΠΣ Χανίων (4 ομάδες)

ΧΑΝ 01 Αστέρας Χαλέπας (ανέβηκε από το τοπικό)
ΧΑΝ 02 Ιωνία Χανίων (υποβιβάστηκε απο τη Γ΄ Εθνική)
ΧΑΝ 03 ΑΟ Πλατανιά
ΧΑΝ 04 ΑΟ Χανίων (αντικατέστησε την ΑΕ Χανίων)
















Δ' Εθνική 2006-2007     Ομάδες κάθε ΕΠΣ      Οι 10 όμιλοι
Για οποιοδήποτε σχόλιο/διορθώσεις/προτάσεις η ηλεκτρονική μας διεύθυνση είναι mm05webteam@mscmultimedia.co.uk
Document made with Nvu